Könytárak
A könyvtárak bizonyos szempontok szerint összeválogatott, megőrzésre és olvasásra szánt rendezett dokumentumgyűjtemény.
Magyarországon Nemzeti Könyvtár az Országos Széchényi Könyvtár, amit Széchényi Ferenc, Széchenyi István apja alapított 1802-ben 15 000 kötet odaajándékozásával. Feladata minden magyar vonatkozású könyvtári anyag gyűjtése, feltárása és megőrzése a teljesség igényével. (Magyar vonatkozású alatt értjük a külföldön akár idegen nyelven megjelent magyar könyveket is.) Mai állománya közel ötmilliós.
Az Akadémiai Könyvtár a neves könyvgyűjtő főúr, gróf Teleki József adományából jött létre. A könyvtár később gyarapodott más tudósgyűjtemények és hagyatékok által, így hamarosan az ország legjelentosebb tudományos könyvtára lett. Mai összállománya másfél millió kötet, amelyből több mint 1000 ősnyomtatvány, tehát a könyvnyomtatás első évtizedeinek emléke. A közművelődési könyvtárak a fővárosi könyvtárak, a megyei és városi könyvtárak.
|
|
A Könyvtárak típusai:
|
- Nemzeti könyvtár
- Szakkönyvtár: egy-egy szakterület irodalmát gyűjti
- Közművelődési könyvtár: szépirodalmat, ismeretterjesztő és tudományos irodalmat, időszaki kiadványokat gyűjt és kölcsönöz a település lakosainak
- Iskolai könyvtár: rendszerezi, kölcsönzi a tankönyveket, a kézikönyveket, az ismeretterjesztő irodalmat, az ifjúsági irodalmat, a szépirodalmat és a pedagógusoknak szóló irodalmat, audiovizuális és elektronikus dokumentumokat. Van szabadpolcos rendszere, olvasóterme, médiatára, hálózati számítógépei, internetcsatlakozása.
|
Elektronikus könytárak
Olyan könyvtár, amely kizárólag elektronikus dokumentumokat gyűjt, rendez, feltár, és általában hálózaton (interneten) keresztül az olvasók rendelkezésére bocsát. A könyvtár anyagát a szolgáltató szerverek tárolják, amelyek hálózatról közvetlenül elérhetők.
Az Association of Research Libraries szerinti definíciók. (http://www.arl.org)
Néhány elektronikus könyvtár...
|
|