INFORMATIKA nEtSZKÖZKÉSZLET leírása
A nEtSZKÖZKÉSZLET egy multimédiás, internetes szolgáltatás, melynek ingyenes letöltésével a tanár regisztráció után egy virtuális dolgozószobába jut (1.ábra: Nyitókép), amelynek különböző berendezéseire, berendezésrészleteire (fiók, könyvespolcpolc, Neumann fénykép, projektor, monitor, hirdetőfal stb.) kattintva továbbléphet az informatikatanár számára szükséges taneszközökhöz.
1. ábra: Nyitókép – Virtuális dolgozószoba
A legtöbb esetben ilyenkor egy ún. „papiros” oldal jelenik meg, ahol a taneszköz tanórai használatára vonatkozó információt talál a tanár, és hiperhivatkozásokon keresztül további eszközökhöz jut. A honlapot elsősorban informatikatanár és tanárjelölt kollégáknak szánom felhasználásra. A tartalom a Nemzeti alaptanterv és a Kerettantervek rendelkezéseit veszi alapul. Úgy vélem, tartalmaz minden olyan elektronikus tanítási eszközt, amire a informatikaórára való felkészülés során szükség lehet. A teljes készlet listáját a Honlaptérkép tárja fel.
Ajánlott képernyőbeállítás: 1024*768, 24 bit színmélység. Legjobb monitorméret: 17'.
Felhasznált szoftverek:
- Adobe Photoshop CS2 and ImageReady CS2
- Macromedia Flash MX 2004 Professional 7.2
- Macromedia Dreamweaver MX 2004
- Adobe Premiere 6.0
Hardverigény: (Explorer alatt futtatva)
- CPU: 250 MHz
- RAM: 15 Mbyte
Szoftverigény:
- Flash player 7.0 plugin böngészőhöz
- Platformfüggetlen (Windows, MacOS, Linux)
- Böngészőfüggetlen (Explorer, Mozilla, Firefox, Opera)
A nEtSZKÖZKÉSZLET elsősorban tanár által használt – főként szemléltető- és demonstrációs – eszközöket tartalmaz, de a hiperhivatkozások révén különböző tudásbázisokba (SDT, egyéb angol nyelvű tudásbázisok, informatikával kapcsolatos portálok), gyűjteményekbe (képgalériák, elektronikus könyvtárak stb.) is eljuthatunk, amelyek lehetővé teszik az önálló tanulást és ismeretszerzést a diákok számára is. Az ilyen honlapcímeket szolgáltató oldalak az ún. „cetlis” oldalak. A virtuális dolgozószobában munkálkodni kívánó tanár – szükség esetén – az íróasztalon lévő írólapra kattintva tanulmányozhatja át a nEtSZKÖZKÉSZLET leírását. Ugyanezt a lehetőséget kínálja a honlap alján megjelenő Súgó felirat.
A Hirdetőtábláról (2. ábra) elérhető oldalak:
- Hírek, aktualitások
- Versenyek, konferenciák
- Fórumok
2. ábra: Hirdetőtábla
Ha a hirdetőtáblán a kék borítékra (2_1. ábra) kattint, megtekintheti az informatika világával kapcsolatos híreket, aktualitásokat.
2_1. ábra Hírek, aktualitások
Ha a bal alsó cetlire (2_2. ábra) kattint, akkor korosztályonkénti besorolásban tájékozódhat a megyei és országos szintű informatikai versenyek helyéről és idejéről.
2_2. ábra Versenyek, konferenciák
A jobb oldalon található listára (2_3. ábra) kattintva megtalálja a jelentősebb hardverrel, szoftverrel, programozással, internettel és játékokkal kapcsolatos fórumokat.
2_3. ábra Fórumok
A tanításhoz, tanuláshoz, egyéni ismeretszerzéshez felhasználható segédanyagok. Továbbá megtalálhatóak a számítástechnikai problémák megoldásán munkálkodó közösségek oldalai. (3. ábra)
3. ábra Segédletek
A projektorra kattintva (4. ábra) multimédiával kapcsolatos tartalom érhető el. A multimédia a hang, a kép, valamint a felhasználó - interaktív kezelői felületen keresztül megvalósuló - jelenlétének kapcsolata, mely kapcsolaton belül a szöveg, hang, kép és mozgókép fogalmak széleskörűen értelmezendők.
A multimédia pontos jelentését illetően a számítástechnikai szakemberek véleménye igen eltérő, közös nézetük annyiban áll, hogy a fogalomra jelenleg nincs egységes definíció.
Christian Spanik és Hannes Rügheimer „A multimédia alapjai” című könyvükben a definiálási nehézségekért a számítógép gyártó vállalatokat okolják, véleményük szerint minden gyártó saját belátása szerint formálta és alakította a fogalmat annak érdekében, hogy saját termékeit a multimédia szó égisze alatt piacra bocsáthassa. (Spanik, Rügheimer [1995])
Andreas Holzinger, a grazi egyetem lektora szerint a multimédia a leggyakrabban rosszul használt szavak egyike. (Holzinger [2004])
Ralf Steinmetz, a mannheimi és frankfurti egyetemek tanárának multimédia megfogalmazása:
„ A multimédia rendszert független információk számítógép-vezérelt, integrált előállítása, célorientált feldolgozása, bemutatása, tárolása és továbbítása határozza meg, melyek legalább egy folyamatos (időfüggő) és egy diszkrét (időfüggetlen) médiumban jelennek meg.” (Steinmetz [1995])
4. ábra Segédletek
A telefonra kattintással (5. ábra) egyrészt elérhetővé válik a a honlap alkotójának és gondozójának elérhetősége másrész azon informatikai szervezetek és társulatok, amellyel az Eszterházy Károly Főiskola kapcsolatban áll.
5. ábra Kapcsolatok
A monitor két részre van osztva. A bal oldalára kattintva (6. ábra) a Magyarországon elérhető elektronikus könyvtárak között barangolhat.
6. ábra Elektronikus könyvtárak Magyarországon
A monitor jobb oldalára (7. ábra) kattintva a külföldön elérhető elsősorban angol nyelvű elektronikus könyvtárak listájából válogathat.
7. ábra Elektronikus könyvtárak külföldön
Az íróasztal (8. ábra) legfelső fiókjára kattintva a különböző hardverelemekkel kapcsolatos oldalak tematikus gyűjteményét találjuk.
Hardver: A számítástechnikában hardvernek hívják magát a számítógépet és minden megfogható tartozékát. Ide tartozik a billentyűzet az egér, a monitor, a processzor, az alaplap, a nyomtató,a memória és persze a bővítőkártyák.
A hardverek közé soroljuk a perifériákat is, melyeknek két alapvető csoportja van:
- beviteli perifériák (pl.:billentyűzet, egér, scanner, mikrofon, ujjlenyomatolvasó)
- kiviteli perifériák(pl.:monitor, nyomtató, plotter, projektor, hangszóró).
8. ábra Hardver
Az íróasztalon a középső fiókra (9. ábra) kattintva a különféle szoftverekkel kapcsolatos oldalak tematikus gyűjteményét találjuk.
Szoftver: a hardver egységeket működtető, vezérlő programok összessége. A szoftver (software) mesterséges szó, azokat a szellemi javakat hívják összefoglalóan így, amelyekkel kihasználhatjuk a hardverben rejlő teljesítményt és lehetőségeket. A szoftvert egyrészt a gépet működtető programok, másrészt a számítógéppel való feldolgozásra előkészített adatok alkotják.
A szoftvereket több féle képen is csoportosíthatjuk:
- funkciójuk szerint,
- licence szerint.
Funkciójuk szerint
Megkülönböztetünk rendszer szoftvereket, alap szoftvereket és alkalmazói szoftvereket.
Licence szerint
A szoftvereket a használhatóságuk (licence) alapján is csoportosíthatjuk. Így léteznek freeware, shareware, kereskedelmi, ingyenes, és nyílt forráskódú szoftverek is.
9. ábra Szoftver
A legalsó fiókban (10. ábra) oktatást és felkészülést segítő szemléltetőanyagokat találhat.
10. ábra Szemléltető anyagok
Az ajtó melletti szekrény második fiókját kinyitva (11. ábra) megtalálhatja az informatika oktatáshoz elengedhetetlen dokumentumentumokat(tantervek, kerettantervek, tanmenetek).
11. ábra Az informatika oktatás dokumentumai
A könyvespolcon közvetlen a monitor felett található három könyv melyek külön külön különböző oldalakra mutatnak. A bal oldali könyvre (12. ábra) kattintva informatikával kapcsolatos ismeretterjesztő könyvek között tallózat.
12. ábra Ismeretterjesztő könyvek
A középső könyvre (13. ábra) kattintva online folyóiratokat talál.
13. ábra Folyóirat
A jobb oldalon található könyvre (14. ábra) kattintva a tankönyvkiadók által kínált informatikával kapcsolatos tankönyvek között barangolhat.
14. ábra Tankönyvek
A polc tetején lévő Neumann Jánost ábrázoló fényképére (15. ábra) kattintva egy széleskörű képgyűjteményt talál.
15. ábra Képcsarnok
Pajtókné Tari Ilona |